Відділ виховної та культурно-масової роботи КрНУ імені Михайла Остроградського © 2012 - 2021

Чорнобиль… Мертва зона …

 

Цьогоріч 26-го квітня минає 35 років, як на 4-му енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції сталася катастрофа планетарного масштабу.

26 квітня 1986 року - день, який назавжди змінив історію Чорнобильської АЕС. День, який сколихнув увесь світ та змінив ставлення до використання мирного атома. День, який змінив долі сотень тисяч людей.

Чорнобиль… Мертва зона … Сьогодні такі слова гірким болем відлунюються у наших серцях. Заростають деревами, кущами, травою опромінені села і міста. Вони порожні, мертві. Поступово руйнуються хати, багатоповерхові будинки.

Разом з ними руйнуються і зникають неповторні цінності поліської давнини.

Кохану землю вбили без ножа,

Витає смерть невидима над нами,

Волає криком зболена душа,

Димить реактор горя небесами.

Хати скресають болем у селі,

Жевріє ранок в голубім віконці,

І півень на трухлявому щаблі

Курчаток будить грітися на сонці.

Ще б’ється серце, бо ж душа жива.

Хоч рясно зародила садовина –

Та смертю дихає отруєна трава

І плаче стронцієм поранена калина.

З колючим терням на чолі вінець.

Земля у зоні – як у домовині…

Хоч лжепророки дзвонять про кінець –

Жива душа і жити Україні.

Заіржавіє, згниє колючий дріт,

Натомлена краса зітре кайдани.

Проб’є кровинка товщу чорних літ,

Жива роса загоїть земні рани.

Про жахливу подію Чорнобиля важко згадувати, страх проймає душу при згадці про мільйони загиблих людей, особливо молодих, які помирають повільно в важких муках. 

Як і нинішнього, того квітневого дня, смарагдовими бруньками на деревах, соковитою зеленню трав і квітів, радісним і веселим щебетанням птахів на Україну прийшла квітуча весна. В людей жевріли нові надії і сподівання – невдовзі тепле літо, приємні дозвілля, відпочинок і раптом… обірвалося мирне, спокійне життя. 

Ранок… Чорний ранок…

26 квітня 1986 року.

Щільність випадінь ізотопу 137-Cs чорнобильського походження, яка перевищує 37 кБк на кв.м, зареєстрована на приблизно 48400 кв.км. забруднених територій України, де переважно у сільських населених пунктах проживає більш як 1,45 мільйонів жителів. Для повного відновлення екології знадобиться близько 490 років 

Як нагадування і застереження у пам’яті людській б’є у набат Дзвін Чоронобиля. 

Герої Чорнобиля відомі всьому світові. Їхніми іменами названі вулиці, про них написано багато книжок. У важких умовах вдалося загасити пожежу, попередити її розповсюдження на інші енергоблоки. Суворий екзамен тримали не тільки пожежники, а й транспортники, будівельники, медики, спеціальні частини хімзахисту, вертольотчики, підрозділи охорони, міліція.

Низький уклін всім хто боровся зі страшною бідою. Священна пам'ять про Ваш подвиг не згасне у віках і збережеться в серцях народу. Set up a site with Mobirise